Prioritetlər artıq müəyyən edilib
Su və çirkab sular üçün qısa və uzunmüddətli strateji prioritetlər daxil olmaqla su təchizatı və çirkab sular sahəsində strategiya və vizyon haqqında təqdimatla çıxış etdim. Çıxışıma Su Ehtiyatları Agentliyinin yaradılması münasibətilə təbriklərlə başladım. Əslində Agentliyin yaradılmasından əvvəl öhdəliklər ayrı-ayrı qurumların üzərinə düşürdü. Belə ki, ilk dəfə su və çirkab sular üzrə öhdəliklərin getdikcə daha vahid hala gəldiyini görməyə başladıq. Əlbətdə ki, gələcəyə baxış haqqında da danışdım və transsərhəd su ilə əlaqəli problemlər və iqlim dəyişikliyi ilə əlaqəli problemləri nəzərə alaraq, suyun dayanıqlılığının strategiya və vizyonun bir hissəsi olaraq qurulması çox vacibdir. Su qıtlığı şəraitində tələbin idarə edilməsinə diqqət yetirərək su təhlükəsizliyini təmin etmək, səmərəliliyi, xidmət keyfiyyətini artırmaq, əhatə dairəsini genişləndirmək, davamlı əlçatanlığı təmin etmək lazım olduğunu da vurğuladım. Bu, su təchizatı və kanalizasiya məsələləri üçün çox vacibdir. Dünya Bankının müxtəlif hesabatlarından prinsiplər haqqında da məlumat verdim və bu prinsiplər standart qabaqcıl təcrübələr, siyasətin hazırlanması və xidmətlərin göstərilməsi arasında vəzifə və öhdəliklərin ayrılması, sektorun idarə edilməsini yaxşılaşdırmaq, fəaliyyət nəticələrinə əsasən maliyyələşdirmə, inkişaf üçün maliyyələşdirməni artırmaq, özəl sektorun maliyyələşdirilməsinə yönəlmək və s.-ni əhatə edir. Bu kontekstdə vacib bir məqam ondan ibarətdir ki, Su Ehtiyatları Agentliyi yaradıldıqdan sonra bu amillər nəzərə alınmaqla institusional vəzifə və öhdəliklərin gələcəkdə necə müəyyən ediləcəyi məsələsinə baxmaq lazımdır. Sonra Dünya Bankının bu yaxınlarda Azərbaycan üçün apardığı təhlilə əsaslanan qısamüddətli prioritetlərdən də bəhs etdim və bu hesabatlar yekunlaşdırılmaqdadır. Qısa müddətdə 4 əsas prioritet var. Birincisi, bayaq qeyd etdiyim kimi, Agentlik ilə bölüşəcəyimiz ən yaxşı beynəlxalq təcrübələri nəzərə alaraq institut və strukturların yaradılması zərurətidir. İkinci prioritet uçota alınmayan suyun azaldılması proqramının nəzərdən keçirilməsidir. Təhlillərimiz göstərir ki, uçota alınmayan su və ya su itkiləri ölkə üzrə 48-50 faiz arasında olsa da, Bakı üçün bu, demək olar ki, 60 faizdir. Belə ki, Agentlik suyun duzsuzlaşdırılmasını tətbiq etməzdən əvvəl borular sızdığı üçün uçota alınmayan su problemini həll etməyə başlamaq həqiqətən vacibdir. Belə ki, əgər belə demək mümkündürsə, bahalı su daha az sızan borularla axmalıdır. Beləliklə, uçota alınmaya su məsələsinin aradan qaldırılması fiziki sızmaların, eləcə də maliyyə sızmalarının və ya icazəsiz qoşulmaların aradan qaldırılmasıdır. Subsidiya axınlarında azalma olub və biz görürük ki, keçmiş "Azərsu" Maliyyə Nazirliyindən son 10 ildə sözün əsl mənasında 8 milyard manat subsidiya alıb. Yeni yaradılmış vahid su təchizatı və çirkab sular üzrə dövlət orqanı və regional qurumun bir hissəsi kimi hazırlanacaq səmərəliliyin artırılması proqramımız olmasa, gələcəkdə bu, daha çox milyardlarla manata başa gələcək. Bu, tariflərin artırılması demək deyil, çünki sözün əsl mənasında gəlir istehsalın maya dəyərindən qat-qat azdır, lakin bu, təkcə tariflərin təsbit edilməsi ilə bağlı deyil, çünki burada tariflər digər istinad şəhərləri ilə kifayət qədər yaxşı müqayisə olunur. Məsələ kritik və 1 nömrəli prioritet olan uçota alınmayan suyun azaldılması ilə əlaqəli səmərəsizliyi azaltmaqdır.
Bundan əlavə, ödənişlərin toplanması ilə bağlı səmərəsizlik var. Bu yaxşılaşdırıla bilər. Əhatə dairəsinin yaxşılaşdırılması lazımdır. İşçilərlə bağlı çatışmazlıqlar da var, çünki əldə edilən məlumatlara əsasən 1000 qoşulmaya təxminən 7-8 işçi düşür. Bu azaldıla, daha səmərəli edilə bilər. Kadrların peşəkarlaşmasına ehtiyac var və bütün bunlar işin səmərəliliyini artırmağa kömək edəcək. Və nəhayət, yenə də əsas olan ictimai hesabatlılığı təşviq edən strukturların tətbiqidir. Bu su və kanalizasiya şirkətlərinin Agentlik tərəfindən maliyyələşdirilməsi xüsusi hədəflərə və fəaliyyətə əsaslanmalıdır. Şirkətin baş ofisi ilə şəhərlər arasında bu, fəaliyyət nəticələrinə və hədəflərə əsaslanmalıdır. Bu, həm şirkət daxilində, həm də kənarda, Agentlik qarşısında hesabatlılığı artıracaq. Su və kanalizasiya şirkətlərində, xüsusən də şəhər yerlərində bu cür hesabatlılıq strukturlarının yaradılması yaxşı təcrübədir. Kənd yerləri üçün, əlbəttə ki, qabaqcıl təcrübə modellərinə ehtiyac var, bunlar dövlət-özəl kiçik operator əsaslı modellər, dövlət-özəl icmalara əsaslanan modellər və ya hətta ucqar kəndlərdə özünə xidmət modelləri ola bilər. Beləliklə, bunlar bir növ qısamüddətli prioritetlərdir. Uzunmüddətli prioritetlərə baxsaq, bir insanın nə qədər yaşayacağını bilmirik, amma 2050-ci ilə getdikdə Azərbaycanı iqlim dəyişikliyinə dayanıqlılığa, iqtisadi cəhətdən səmərəli su təchizatı, kanalizasiya xidmətlərinə və şəhər əraziləri, kiçik qəsəbələr, kənd yerlərinin əhatə edilməsinə, çirkab suların idarə edilməsi ilə dairəvi iqtisadiyyata, təkrar istifadəyə, tullantıların təkrar emalına nail olduğuna, su sektoru üçün innovasiya mərkəzinə, su təchizatı və kanalizasiya sektorunda "yaşıl" maliyyələşdirmə daxil olmaqla yenilikçi dövlət-özəl maliyyələşdirməsinə və təşviq strukturları üçün müəyyən edilmiş KPI-lar ilə ictimai xidmət müqavilələrinə aparan paradiqma dəyişikliyinə və əlbəttə ki, özünəxidmət daxil olmaqla ucqar kənd ərazilərinin əhatə edilməsinə, minimum subsidiyalarla şəhər və kənd yerləri üçün özünü təmin edən su təchizatı şirkətlərinə nail olduğunu görmək istərdik. Belə ki, əsasən ağıllı su və kanalizasiya sektoru, ağıllı texnologiya, ağıllı təşviq proqramları, süni intellektdən ağıllı istifadə nəzərdə tutulur.
Demək istədiyim başqa bir şey odur ki, boruları düzəltməzdən əvvəl qurumları qaydaya salın. Məşhur bir deyim var ki, həqiqətən suyun axmasını istəyirsinizsə, qurumlar qaydaya salınmalıdır. Davamlı maliyyə xidmətləri, iqlim dəyişikliyinə dayanıqlı xidmətlərə nail olunduğuna əmin olmaq üçün təkmilləşdirmə, peşəkarlıq, stimulların təşviqi hər zaman məqsədəuyğundur.
Konfransın möhtəşəm olduğunu düşünürəm. Konfrans texnologiya, institutlar, maliyyələşdirmə, iqtisadiyyat, suyun idarə edilməsi, suvarma, su təchizatı ilə bağlı geniş mövzularla çox sayda mütəxəssisin iştirakı ilə təşkil edilib. Bu, həqiqətən geniş spektrlidir və zəruridir, çünki sizin yeni yaradılmış qurumunuz var, Azərbaycan dayanıqlı əhatə dairəsinin yaxşılaşdırılması istiqamətində irəliləyir və bu konfranslara ehtiyacınız var. Onlar sizə ideya verir və deyərdim ki, xəyal qurmaq və xəyalın reallığa çevrildiyinə əmin olmaq üçün imkan yaradır.
Bu konfransda açıq şəkildə ortaya çıxan iqlim dəyişikliyi ilə əlaqədar təsirlər, su təchizatının azalmaqda olmasıdır və hər kəs bunu hiss edir. Azərbaycan artıq hərəkətə keçmək lazım olduğunu başa düşüb və düşünürəm ki, bu cür forum hamını bir araya gətirmək və bunu necə edə biləcəyimizi düşünməyə başlamaq üçün zəruridir.
Konfrans moderatorların düzgün seçimi ilə çox yaxşı təşkil edilmişdir. Müzakirə qrupunun iştirakçıları təhsili, təcrübəsi və təcrübə mübadiləsi baxımından möhtəşəmdirlər. Demək istəyirəm ki, burada İsrail və bir çox başqa ölkələr təmsil olunur, həm özəl sektor, həm də dövlət sektoru iştirak edir və hamı Azərbaycanda bunu necə etmək haqqında danışır, hansı işlər artıq görülüb və bu, sizə lazım olan müzakirədir.
Azərbaycan çox gözəl yerdir, xalqı çox istiqanlıdır. Burada özümü evdəki kimi hiss edirəm. Qonaqpərvər və mülayim olmaq irsin bir hissəsidir və mən bunu hiss edirəm.

Priorities already set
I was presenting on the strategy and vision for water supply and sanitation including short-term and long-term strategy priorities for water supply sanitation. I started out with congratulations on establishment of the Water Resource Agency. Indeed, before it there were fragmented responsibilities. So, it is the first time we’ve started seeing that the water supply sanitation responsibilities are getting more and more unified. Also, of course, I talked about the vision and given the transboundary related water issues and climate change related issues, it is very important that water resilience is built as part of the strategy and vision. I also stressed the fact that there is a need to ensure water security, improve efficiency, service quality, expand coverage, sustainable access while giving attention to demand management in a water-scarce environment. That’s very important for water supply sanitation. I was also talking about principles from various World Bank reports, and these are standard good practices, separation of roles and responsibilities between policy making regulations, service provision, improving sector governance, performance-based financing, maximizing finance for development, crowding in private sector financing, etc. An important point in this context is while the Water Resource Agency is established there is need to start looking at how to further set up the institutional roles and responsibilities taking into consideration these factors. Then I also mentioned short-term priorities that are based on the analytics the World Bank has recently carried out for Azerbaijan, and these reports are just being finalized. There are 4 key priority areas in the short term. First, as I just mentioned, is the need for establishing institutions and structures taking into consideration international good practices which we will be sharing with the Agency. The second priority is addressing the non-revenue reduction program. Our analytics show that while NRW or water losses are about 48 to 50 percent nationwide, it is nearly about 60% for Baku. So, it becomes really important to start addressing the NRW problem before the Agency brings in desalination because the pipes are leaking. So, the expensive water should flow into less leaking pipes, if I may say so. So, addressing NRW is addressing physical leakages as well as financial leakages or unauthorized connections. Reducing subsidy flows occurred we find former Azersu heavily subsidized by the Ministry of Finance with literally 8 billion manats over the past 10 years. Going forward, it will be another so many billions of manats unless we have a performance improvement program which should be built as part of the newly established united water supply sanitation public entity and the regional entity. This doesn’t imply raising tariffs because literally the revenue is much less than the cost of production, but it’s not just the issue of fixing the tariffs because tariffs here compare reasonably well with other benchmark cities. The question is reducing inefficiencies related to NRW reduction, which is critical and should be number 1 priority.
Then, there are inefficiencies with respect to billing collection. This can be improved. Coverage needs to be improved. There are also inefficiencies regarding staff, because based on the data received there are about 7-8 staff per 1000 connections. This can be reduced, made more efficient. There is need for professionalization of the staff and all these would help to improve the performance. And lastly, implementing public accountability incentive structures, which is again key. The financing from the Agency to these water supply sanitation companies should be target-based, performance-based. Between the headquarter of the company and the cities, it should be performance-based and target-based. That would increase accountability, both inwards in the company and outwards, to the Agency. It is a good practice to build these accountability structures within the water supply sanitation companies, especially for the urban areas. And for the rural, of course, there is a need for good practice models which could be public-private smaller operator-based models of public-private community-based models or even self-services in remote villages. So, those are kind of the short-term priorities. Looking at long-term priorities, we don’t know how long one will live but coming back in 2050, one would like to see Azerbaijan having achieved climate resilience, cost-effective water supply sanitation and coverage for urban cities, small towns, rural areas, circular economy with waste-water management, reuse, recycling, achieving a center of excellence for the water sector, innovative public-private financing including green financing in the water supply sanitation sector, and a paradigm shift established for incentive structures which go into public service contracts with built-in KPIs, and of course, reaching the remote rural areas including self-supply models, achieving self-sustaining water supply companies for urban and rural areas with minimum subsidies. So, basically, a smart water supply sanitation sector, smart technologies, smart incentive programs, intelligent use of AI.
Another thing I would like to say is fix the institutions before you fix the pipes. There is a popular saying that if you really want the water to flow, the institutions need to be fixed. There is always room for modernizing, professionalizing, promoting incentives, improving it making sure that it starts looking at sustainable financial services, climate resilient services.
I think this conference is great. It has been organized with so many professionals, with wide-ranging topics looking at technology, institutions, financing, economy, water-resource management, irrigation, water supply. It is really wide ranging and it’s what’s needed, because you have a newly established institution, Azerbaijan is moving forward in terms of improving sustainable coverage, and you need these conferences. They give you ideas and, I would say, a space to dream and make sure a dream is turning into reality.
What came out really clearly at this conference was climate change related impacts, that fact that water supply is declining, and everybody is feeling it, it’s pinching them. Azerbaijan has now realized that there is need to take action and I think this kind of a forum is needed to put all heads together and start thinking how we can do it.
The conference has been well organized with the right choice of moderators. The panelists are excellent in terms of their background, their experience and sharing of experience. I mean, you have Israel, you have many other countries represented and you have both the private sector and the government, and everybody is talking about how we are going to do it in Azerbaijan, what has been done, and that’s the discussion you need.
Azerbaijan is a beautiful place; its people are very warm. I always feel welcome here. It is part of the heritage to be hospitable and to be warm, and I can feel it.